Akcent rzeźbiarski Albatros (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Albatros
Akcent rzeźbiarski Albatros
Autor Jakub Lewiński
Lokalizacja al. Papieża Jana Pawła II
Data powstania 1981
Materiał stal nierdzewna, piaskowiec
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Albatros – zlokalizowany w ciągu alei spacerowej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Niedziałkowskiego.

Opis

Akcent rzeźbiarski "Albatros" wykonany ze stali nierdzewnej, ustawiony na cokole z piaskowca na planie zbliżonym do kwadratu. Obiekt o swobodnej kompozycji zoomorficznej oraz silnie rozczłonkowanym układzie w sposób kubistyczny nawiązuje do formy ptaka. Bardzo podobna kompozycja o rytmicznych zgeometryzowanych kształtach tego samego autora, zatytułowana Róża wiatrów, znajduje się w pobliżu Bramy Portowej. Jest umieszczona na cokole - murku granitowym pomiędzy al. Niepodległości i ul. Tkacką.

Historia

W latach 1981-1982 na zlecenie władz miasta zrealizowano projekt zakładający ustawienie dwunastu akcentów rzeźbiarskich wzdłuż szlaku spacerowego od al. Jedności Narodowej (obecnie al. Papieża Jana Pawła II) do pl. Lotników. Pierwotnie pl. Lotników był terenem zielonym i obiekty zostały zakomponowane jako rzeźby parkowe. W 2002 roku z powodu sprowadzenia kopii pomnika Colleoniego zmodernizowano plac, zmieniając ustawienie i otoczenie rzeźb oraz likwidując w znacznej mierze zieleń i rabaty kwiatowe.

Do dzisiaj zachowało się tylko dziesięć obiektów. Dwa niezachowane akcenty to rzeźba ceramiczna Drzewo Ryszarda Wilka (w pobliżu Rektoratu US) i Niobe Czesława Wronki (za budynkiem magistratu, w pobliżu ul. Moniuszki). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Stanisław Biżek.

Wymiary

Rzeźba - wys. 110 cm (z cokołem 225) x szer. 140 cm x gł. 50 cm

Bibliografia

  • Relacja Jakuba Lewińskiego nagrana w Szczecinie 23 października 2007 r. W zbiorach autora.


  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 13.

Zdjęcie akcentu rzeźbiarskiego

IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz