Akcent rzeźbiarski Dzieci (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Dzieci
Akcent rzeźbiarski Dzieci
Autor Leonia Chmielnik
Lokalizacja Plac im. Generała Władysława Andersa
Data powstania 1972
Materiał sztuczny kamień
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Dzieci – zlokalizowany w północnej części Placu im. Generała Władysława Andersa, przy skrzyżowaniu ulic Obrońców Stalingradu i św. Wojciecha.

Opis

Kompozycja figuralna przedstawia dwoje stojących dzieci, chłopca i dziewczynkę, opartych o siebie plecami, trzymających się za dłonie. Postać dziewczynki ukazana w krótkiej spódniczce jest nieznacznie wyższa i bardziej dynamiczna od towarzyszącego jej chłopca. Obie postacie tworzą jedną zwartą bryłę opracowaną w zróżnicowany sposób, od szczegółowo zarysowanych figur po sumarycznie potraktowane partie boczne. Rzeźba ustawiona na niewielkiej podstawie na planie kwadratu.

Historia

Na obecnym skwerze, zwanym wówczas pl. 22 Lipca, rzeźba stanęła w październiku 1972 roku. Projekt został wyróżniony w 1971 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Szczecina, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Związek Polskich Artystów Plastyków w ramach konkursu plastycznego zagospodarowania Szczecina.

Wymiary

Rzeźba - wys. 205 cm (z podstawą 215) x szer. 80 cm x gł. 85 cm

Bibliografia

  • Relacja Leonii Chmielnik nagrana w Szczecinie 27 września 2007 r. W zbiorach autora.


  • (bom). Dla estetyki miasta - rzeźby. "Głos Szczeciński". 1972, nr ?, s. ?.
  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 47.

Zdjęcie akcentu rzeźbiarskiego

IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz