Akcent rzeźbiarski Kompozycja brąz (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Kompozycja brąz
Akcent rzeźbiarski Kompozycja brąz
Autor Stanisław Biżek
Lokalizacja al. Papieża Jana Pawła II
Data powstania 1981
Materiał brąz, piaskowiec
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Kompozycja brąz – zlokalizowany w ciągu alei spacerowej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Niedziałkowskiego.

Opis

Akcent rzeźbiarski o kompozycji wertykalnej. Przedstawia anonimowego człowieka w pozycji stojącej, z rozpostartymi ramionami. Postać umieszczona pomiędzy dwiema płaszczyznami (połączonymi w górnej części niewielkim łącznikiem), mającymi symbolizować rozpostarte drzwi lub bramę. Zbyt kameralna skala rzeźby w stosunku do "znormalizowanego" cokołu, prostopadłościanu na planie kwadratu, stwarza wrażenie kontrastu.

Historia

W latach 1981-1982 na zlecenie władz miasta zrealizowano projekt zakładający ustawienie dwunastu akcentów rzeźbiarskich wzdłuż szlaku spacerowego od al. Jedności Narodowej (obecnie al. Papieża Jana Pawła II) do pl. Lotników. Pierwotnie pl. Lotników był terenem zielonym i obiekty zostały zakomponowane jako rzeźby parkowe. W 2002 roku z powodu sprowadzenia kopii pomnika Colleoniego zmodernizowano plac, zmieniając ustawienie i otoczenie rzeźb oraz likwidując w znacznej mierze zieleń i rabaty kwiatowe.

Do dzisiaj zachowało się tylko dziesięć obiektów. Dwa niezachowane akcenty to rzeźba ceramiczna Drzewo Ryszarda Wilka (w pobliżu Rektoratu US) i Niobe Czesława Wronki (za budynkiem magistratu, w pobliżu ul. Moniuszki). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Stanisław Biżek.

Wymiary

Rzeźba - wys. 57 cm (z cokołem 177) x szer. 20 cm x gł. 30 cm

Bibliografia

  • Relacja Stanisława Biżka nagrana w Szczecinie 26 września 2007 r. W zbiorach autora.


  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 14.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz