Akcent rzeźbiarski Kompozycja skrzydła (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Kompozycja skrzydła
Akcent rzeźbiarski Kompozycja skrzydła
Autor Stanisław Plęskowski
Lokalizacja Plac Grunwaldzki
Data powstania 1982
Materiał blacha miedziana, piaskowiec
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Kompozycja skrzydła – zlokalizowany w północno-zachodniej części placu na wysokości ul. Piłsudskiego.

Opis

Akcent rzeźbiarski o antropomorficznej formie, przedstawia stylizowaną postać ludzką z rozpostartymi ramionami (skrzydłami). Rzeźba osadzona na cokole na planie kwadratu.

Historia

W latach 1981-1982 na zlecenie władz miasta zrealizowano projekt zakładający ustawienie dwunastu akcentów rzeźbiarskich wzdłuż szlaku spacerowego od al. Jedności Narodowej (obecnie al. Papieża Jana Pawła II) do pl. Lotników. Pierwotnie pl. Lotników był terenem zielonym i obiekty zostały zakomponowane jako rzeźby parkowe. W 2002 roku z powodu sprowadzenia kopii pomnika Colleoniego zmodernizowano plac, zmieniając ustawienie i otoczenie rzeźb oraz likwidując w znacznej mierze zieleń i rabaty kwiatowe.

Do dzisiaj zachowało się tylko dziesięć obiektów. Dwa niezachowane akcenty to rzeźba ceramiczna Drzewo Ryszarda Wilka (w pobliżu Rektoratu US) i Niobe Czesława Wronki (za budynkiem magistratu, w pobliżu ul. Moniuszki). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Stanisław Biżek.

Wymiary

Rzeźba - wys. 115 cm (z cokołem 245) x szer. 200 cm (rozpiętość ramion) x gł. 38 cm

Bibliografia

  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 8.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz