Akcent rzeźbiarski Muszle (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Muszle
Akcent rzeźbiarski Muszle
Autor Sławomir Lewiński
Lokalizacja al. Papieża Jana Pawła II
Data powstania 1981
Materiał aluminium, piaskowiec
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Muszle – zlokalizowany w pobliżu pl. Grunwaldzkiego, w ciągu spacerowym alejki w kierunku do ul. Śląskiej.

Opis

Niewielka rzeźba plenerowa Muszle wykonana z aluminium (odlew) ustawiona na cokole wykonanym z piaskowca. Akcent rzeźbiarski przedstawia dwie formy o kształcie organicznym przypominające powiększone małżowiny uszne lub muszle. Obie formy, nieznacznie zróżnicowane pod względem wysokości i kształtu, ustawione pionowo, zwrócone do siebie wklęsłymi, lekko pofalowanymi powierzchniami.

Historia

W latach 1981-1982 na zlecenie władz miasta zrealizowano projekt zakładający ustawienie dwunastu akcentów rzeźbiarskich wzdłuż szlaku spacerowego od al. Jedności Narodowej (obecnie al. Papieża Jana Pawła II) do pl. Lotników. Pierwotnie pl. Lotników był terenem zielonym i obiekty zostały zakomponowane jako rzeźby parkowe. W 2002 roku z powodu sprowadzenia kopii pomnika Colleoniego zmodernizowano plac, zmieniając ustawienie i otoczenie rzeźb oraz likwidując w znacznej mierze zieleń i rabaty kwiatowe.

Do dzisiaj zachowało się tylko dziesięć obiektów. Dwa niezachowane akcenty to rzeźba ceramiczna Drzewo Ryszarda Wilka (w pobliżu Rektoratu US) i Niobe Czesława Wronki (za budynkiem magistratu, w pobliżu ul. Moniuszki). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Stanisław Biżek.

Wymiary

Rzeźba - wys. 105 cm (z cokołem 220) x szer. 110 cm x gł. 45 cm

Bibliografia

  • Relacja Jakuba Lewińskiego nagrana w Szczecinie 23 października 2007 r. W zbiorach autora.


  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 9.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz