Akcent rzeźbiarski Para (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Para
Akcent rzeźbiarski Para
Autor Jerzy Sobociński
Lokalizacja al. Papieża Jana Pawła II
Data powstania 1982
Materiał piaskowiec
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Para – zlokalizowany w ciągu alei spacerowej, na odcinku pomiędzy ul. Mazurską a pl. Grunwaldzkim. Nazywany również „Rozkwit”.

Opis

Akcent rzeźbiarski "Para" wykonany w całości z piaskowca. Przedstawia dwie przytulone do siebie postacie ukazane od ramion w górę. Para skryta za kamienną osłoną wyglądem przypomina kielich kwiatu na niewielkim, lekko zwężającym się ku górze cokole. Rzeźba w całości przekuta w pracowni artysty.

Historia

W latach 1981-1982 na zlecenie władz miasta zrealizowano projekt zakładający ustawienie dwunastu akcentów rzeźbiarskich wzdłuż szlaku spacerowego od al. Jedności Narodowej (obecnie al. Papieża Jana Pawła II) do pl. Lotników. Pierwotnie pl. Lotników był terenem zielonym i obiekty zostały zakomponowane jako rzeźby parkowe. W 2002 roku z powodu sprowadzenia kopii pomnika Colleoniego zmodernizowano plac, zmieniając ustawienie i otoczenie rzeźb oraz likwidując w znacznej mierze zieleń i rabaty kwiatowe.

Do dzisiaj zachowało się tylko dziesięć obiektów. Dwa niezachowane akcenty to rzeźba ceramiczna Drzewo Ryszarda Wilka (w pobliżu Rektoratu US) i Niobe Czesława Wronki (za budynkiem magistratu, w pobliżu ul. Moniuszki). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Stanisław Biżek.

Wymiary

Rzeźba - wys. 130 cm (z cokołem 195) x szer. 100 cm x gł. 65 cm

Bibliografia

  • Relacja telefoniczna Jerzego Sobocińskiego nagrana w Szczecinie 25 listopada 2007 r. W zbiorach autora.


  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 10.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz