Akcent rzeźbiarski Ptaki (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Ptaki
Akcent rzeźbiarski Ptaki
Autor Władysław Frycz
Lokalizacja pl. Grunwaldzki
Data powstania 1982
Materiał blacha nierdzewna, piaskowiec
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Ptaki – zlokalizowany w południowo-wschodniej części pl. Grunwaldzkiego.

Opis

Akcent rzeźbiarski o kompozycji zoomorficznej przedstawia lecące w kluczu stado kilkudziesięciu niewielkiej wielkości ptaków kształtem przypominającym mewy lub jaskółki. Ptaki są ukazane w trakcie wznoszenia. Rzeźba osadzona na wysokim, smukłym cokole z piaskowca.

Pierwotnie obiekt był ustawiony w zachodniej części placu (na wysokości ówczesnej ul. gen. Świerczewskiego), w ostatnim dziesięcioleciu przeniesiony na obecne miejsce. Aktualnie wymaga oczyszczenia.

Historia

W latach 1981-1982 na zlecenie władz miasta zrealizowano projekt zakładający ustawienie dwunastu akcentów rzeźbiarskich wzdłuż szlaku spacerowego od al. Jedności Narodowej (obecnie al. Papieża Jana Pawła II) do pl. Lotników. Pierwotnie pl. Lotników był terenem zielonym i obiekty zostały zakomponowane jako rzeźby parkowe. W 2002 roku z powodu sprowadzenia kopii pomnika Colleoniego zmodernizowano plac, zmieniając ustawienie i otoczenie rzeźb oraz likwidując w znacznej mierze zieleń i rabaty kwiatowe.

Do dzisiaj zachowało się tylko dziesięć obiektów. Dwa niezachowane akcenty to rzeźba ceramiczna Drzewo Ryszarda Wilka (w pobliżu Rektoratu US) i Niobe Czesława Wronki (za budynkiem magistratu, w pobliżu ul. Moniuszki). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Stanisław Biżek.

Wymiary

Rzeźba - wys. 100 cm (z cokołem 335) x szer. 120 cm x gł. 280 cm

Bibliografia

  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 6.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz