Akcent rzeźbiarski Tors "Gladiatora" (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Tors "Gladiatora"
Akcent rzeźbiarski Tors "Gladiatora"
Autor Jerzy Kuźmiński
Lokalizacja w pobliżu skrzyżowania ul. Storrady-Świętosławy z ul. Jana z Kolna
Data powstania 1991
Materiał piaskowiec, kamień narzutowy
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Tors "Gladiatora" – zlokalizowany na skwerku w pobliżu skrzyżowania ul. Storrady-Świętosławy z ul. Jana z Kolna.

Opis

Akcent rzeźbiarski nawiązujący formą do rzeźb antycznych. Osadzona na kamieniu rzeźba przedstawiała nagi korpus gladiatora, o wyraźnych rysach ciała.

Historia

Osadzony na kamieniu tors „Gladiatora” był jednym z przynajmniej dwóch zachowanych fragmentów kamiennej rzeźby, ukazującej przedstawionego w dynamicznej pozie gladiatora, spoglądającego na nieduże dziecko, obejmujące jego prawą nogę. Ta, mierząca pierwotnie 250 cm rzeźba, wykuta w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, stanowiła początkowo jedną z prac eksponowanych na wystawach jej autora. Po kilkunastu miesiącach od wykonania przeniesiona do budynku filharmonii. Tam też, przewrócona w trakcie sprzątania, uległa zniszczeniu rozbijając się na kamiennej posadzce. Ocalały w czasie upadku korpus „Gladiatora”, przewieziony początkowo do pracowni artysty, przekazany został w formie daru Szczecińskiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego w Szczecinie. Przed siedzibą firmy ustawiony w 1991 roku. W latach późniejszych kilkakrotnie poddawany renowacji (wyk. Jerzy Kuźmiński), polegającej na uzupełnieniu ubytków, powstałych na skutek dewastacji. W listopadzie 2002 roku kamienny korpus został przewrócony, miesiąc później zaginął. Do dzisiaj nieodnaleziony.

Wymiary

Rzeźba - wys. ok. 100 cm

Kamień narzutowy - wys. 130 cm x szer. 260 cm x gł. 190 cm

Bibliografia

  • Relacja telefoniczna Jerzego Kuźmińskiego nagrana w Szczecinie 21 lipca 2008 r. W zbiorach autora.


  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 56.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz