Akcent rzeźbiarski Wiosna (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Wiosna
Akcent rzeźbiarski Wiosna
Autor Leonia Chmielnik
Lokalizacja al. Papieża Jana Pawła II
Data powstania 1982
Materiał blacha miedziana, piaskowiec
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Wiosna – zlokalizowany w ciągu alei spacerowej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Mazurską. Nazywany również „Narodzinami Wiosny”.

Opis

Akcent rzeźbiarski o swobodnej kompozycji roślinnej, ukazujący powiększony kielich kwiatu w trakcie rozkwitu. Wykonany z blachy miedzianej kutej i spawanej. Składa się z siedmiu różnej wielkości elementów będących przedstawieniem płatków korony i szyjki słupka. Ustawiony na niewielkim cokole z piaskowca.

Historia

W latach 1981-1982 na zlecenie władz miasta zrealizowano projekt zakładający ustawienie dwunastu akcentów rzeźbiarskich wzdłuż szlaku spacerowego od al. Jedności Narodowej (obecnie al. Papieża Jana Pawła II) do pl. Lotników. Pierwotnie pl. Lotników był terenem zielonym i obiekty zostały zakomponowane jako rzeźby parkowe. W 2002 roku z powodu sprowadzenia kopii pomnika Colleoniego zmodernizowano plac, zmieniając ustawienie i otoczenie rzeźb oraz likwidując w znacznej mierze zieleń i rabaty kwiatowe.

Do dzisiaj zachowało się tylko dziesięć obiektów. Dwa niezachowane akcenty to rzeźba ceramiczna Drzewo Ryszarda Wilka (w pobliżu Rektoratu US) i Niobe Czesława Wronki (za budynkiem magistratu, w pobliżu ul. Moniuszki). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Stanisław Biżek.

Wymiary

Rzeźba - wys. 165 cm (z cokołem 230) x szer. 100 cm x gł. 100 cm

Bibliografia

  • Relacja Leonii Chmielnik nagrana w Szczecinie 27 września 2007 i 20 listopada 2007 r. W zbiorach autora.


  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 12.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz