Akcent rzeźbiarski Zaczarowana dorożka (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcent rzeźbiarski Zaczarowana dorożka
Akcent rzeźbiarski Zaczarowana dorożka
Autor Stanisław Biżek
Lokalizacja Plac im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Data powstania 1997
Materiał blacha miedziana, beton, kostka granitowa
Wymiary {{{wymiary}}}


Akcent rzeźbiarski Zaczarowana dorożka – zlokalizowany na Placu im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, u zbiegu al. Wojska Polskiego i Wawrzyniaka.

Opis

Rzeźba wyglądem przypominająca dorożkę. Na frontowej i tylnej ścianie, ponad kołami dorożki widoczne motywy dekoracyjne zaczerpnięte z wiersza Gałczyńskiego. Od strony al. Wojska Polskiego – stara latarnia, fragment krakowskich Sukiennic, księżyc, od strony parku – gwiazda, serce, stara latarnia, a także słońce z uśmiechniętą twarzą i promieniami. W górnej części frontowej ściany oprócz pióra, będącego atrybutem poety, widnieje napis: „PARK/ im./ K.I. GAŁCZYŃSKIEGO”. Pod rzeźbą widoczny niewielki cokół z kostki brukowej.

Według założeń rzeźbiarza materiał, z którego wykonano podwyższenie, oraz jego kształt mają nawiązywać do czasów, kiedy dorożki poruszały się po ulicach z kamienia. Zgodnie z pierwotnym projektem na ścianach rzeźby miały się także znaleźć: element rozpoznawczy Szczecina, parasol, drzewo, kwiaty, cylinder oraz czajnik z gwizdkiem. Jednakże w trakcie realizacji autor Zaczarowanej Dorożki zrezygnował z wykonania kilku elementów przedstawionych w projekcie.

Historia

Choć rzeźba wykonana została w ramach konkursu poświęconego osobie i twórczości K. I. Gałczyńskiego, nie jest pomnikiem upamiętniającym jego postać. Stanowi tablicę w formie akcentu rzeźbiarskiego informującą, że park nosi imię poety. Inicjatorami wystawienia byli szczecińscy radni. Projekt do realizacji, spośród pięciu nadesłanych prac, wyłoniła komisja konkursowa (na posiedzeniu 6 listopada 1996 roku) w składzie: przewodniczący Sławomir Szafrański (dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w Urzędzie Miejskim) oraz członkowie: Wojciech Janiszewski (z Wydziału Inwestycji Miejskich), Jakub Dąbrowski (naczelnik Wydziału Budownictwa, Architektury i Nadzoru Budowlanego), Jakub Lewiński (plastyk miejski), Maciej Pakuła i Sławomir Osiński (radni miejscy) oraz Magdalena Lewoc (sekretarz komisji). Wykonana z blachy miedzianej w przeciągu kilku miesięcy, powstała w całości w pracowni Stanisława Biżka.

Uroczystego odsłonięcia 8 maja 1997 roku dokonali przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Zalewski oraz prezydent miasta Bartłomiej Sochański, który przy tej okazji zamiast tradycyjnego przemówienia wyrecytował fragment wiersza Zaczarowana dorożka. Uroczystość, na której obecni byli także liczni przedstawiciele władz miejskich, poprowadził Artur Daniel Liskowacki, ówczesny prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wcześniej, w połowie 1972 roku, planowano w tym miejscu utworzyć tzw. ogród poezji przeznaczony do organizacji imprez poetyckich. Autorem pomysłu był Zbigniew Abrahamowicz. Po uzupełnieniu drzewostanu zielenią, kwiatami i elementami małej architektury miał tam także stanąć pomnik Gałczyńskiego. Pomoc przy realizacji zaoferował szczeciński rzeźbiarz Ryszard Chachulski, który zgodził się wykonać pomnik poety w czynie społecznym. Niestety, projekt nie został zrealizowany pomimo wcześniejszego przygotowania modelu rzeźby (przedstawiał postać poety z gałązką w dłoni) i wmurowania aktu erekcyjnego.

Wymiary

Rzeźba - wys. 220 cm (z podstawą 235) x szer. 165 cm x gł. 66 cm

Waga

Rzeźba - ok. 200 kg

Bibliografia

 • Relacja Stanisława Biżka nagrana w Szczecinie 26 września 2007 r. W zbiorach autora.


 • Akcent rzeźbiarski z dorożką. "Kurier Szczeciński". 1997, nr ?, s. ?.
 • (bom). Stanisław Biżek triumfuje. "Głos Szczeciński". 1996, nr 291, s. 1.
 • Bursewicz, Szymon. Szczecińskie pomniki. "Kronika Miasta Szczecina". 2002, nr 21, s. 79.
 • (lap). Dorożka Mistrza Konstantego. "Głos Szczeciński". 1997, nr 108, s. 1.
 • (MaD). Zaczarowana dorożka. "Kurier Szczeciński". 1997, nr 90 (15265), s. 5.
 • Plac Gałczyńskiego będzie zagospodarowany. "Kurier Szczeciński". 1972, nr 279 (8767), s. 8.
 • Podgajna, Ewa. Komu i po co Gałczyński. "Gazeta Wyborcza. Szczecin". 2003, nr ?, s. 6.
 • Twardochleb, Bogdan. Wieczór z mistrzem Konstantym. "Kurier Szczeciński". 1997, nr ?, s. ?.
 • (wan). Zapomniany pomnik. "Głos Szczeciński". 1995, nr 254, s. 9.
 • Zaczarowany pociąg. "Obserwator Zachodniopomorski". 2003, nr ?, s. 39.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz