Dębno

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dębno
Dębno
Nazwa niemiecka Neudamm
Powiat myśliborski
Gmina Dębno
Strona internetowa miejscowości.
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Dębno (niem. Neudamm) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, siedziba gminy Dębno.

Położenie

Klimat

Obiekty fizjograficzne

Przyroda

Historia

W okresie średniowiecza Dębno było wsią. Pierwsze wiadomości o nim pochodzą z 1261 roku, kiedy margrabiowie brandenburscy Johann I i Otto III zrzekli się roszczeń do niego na rzecz chwarszczańskich templariuszy. Przypuszcza się, że wieś była już wówczas zorganizowana na prawie niemieckim. Po likwidacji zakonu templariuszy właścicielami Dębna byli ich sukcesorzy — joannici. Z kolei po reformacji — od 1540 roku — miejscowość stała się własnością margrabiego Jana z Kostrzyna.

W XVI wieku nastąpił rozkwit Dębna, do którego przyczyniła się żona wspomnianego władcy — Katarzyna Brunszwicka. Miejscowość przeobraziła się wówczas w miasteczko z parafią, szkołą i oficyna wydawniczą, stając się jednocześnie gospodarczym ośrodkiem regionu. W czasach wojny trzydziestoletniej Dębno zostało poważnie zniszczone. Po 1716 roku powstała nowa gmina zorganizowana przez przybywających do Dębna kolonistów — Neudamm. W 1730 roku król pruski Fyrderyk Wilhelm I podniósł Dębno do rangi miasta bezpośrednio zależnego od władcy (Immediatstadt). W 1928 roku miasto liczyło 7308 mieszkańców.

Oprac. Radosław Skrycki

Samorząd

Gospodarka i infrastruktura

Kultura

Oświata

Kościoły i związki wyznaniowe

Sport

Turystyka

Demografia

System ochrony zdrowia

Herb

Zabytki

Pomniki

Osoby urodzone w miejscowości

Osoby związane z miejscowością

Przypisy

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Neudamm. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte, Berlin 1928, s. 405–411.

Linki zewnętrzne

Zobacz też