Johann Jacob Cramer

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Jacob Cramer
teolog, nauczyciel
Data urodzenia 1599
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 4 kwietnia 1659
Narodowość niemiecka


Johann Jacob Cramer (Cramerus, Kramer) (1599-1659) - teolog protestancki i kaznodzieja, nauczyciel w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.

Życiorys

Johann Jacob urodził się w Szczecinie w 1599 roku. Był najstarszym synem teologa i historyka Daniela Cramera i jego żony Erdmuth, córki teologa Jakoba Fabera. Naukę pobierał w Pedagogium[1]. W 1622 roku uzyskał magisterium na uniwersytecie w Giessen. W tym samym roku został diakonem, a następnie, po dwóch latach pastorem w kościele św. Jana w Gdańsku. W latach 1630-1638 był też profesorem teologii w miejscowym gimnazjum.

W 1630 roku ukazała się drukiem w oficynie Georga Rhete jego mowa Oratio Pro Restaurando Gymnasio Gedanensi habita 4. Junii anni Jubilaei Ecclesiarum A. C. wygłoszona z okazji odnowienia uczelni, która ze zmiennymi losami działała od 1558 roku.

Cramer znany był jako uczestnik polemik teologicznych i autor dysput skierowanych przeciwko arianom. Znajdował się też w gronie gimnazjalnych profesorów piszących panegiryki okolicznościowe oraz pieśni.

Ożeniony był z Marią Schmied. Ich córka Adelgunda, od 1644 roku była drugą żoną Johanna Botsacka, rektora Gimnazjum Gdańskiego. Natomiast dwaj synowie Daniel i Konstantin, obrali karierę kościelną.

J. J. Cramer zmarł 4 kwietnia 1659 roku.

Publikacje

  • 1627 - Jonathan Occisus, das ist ein kurtze Sermon über den gewaltsahmen Todt des frommen und elden Ritters Jonathae, auff den Höhen Israelis erschlagen und umbkommen [...]. Dantzigk
  • 1630 - Oratio Pro Restaurando Gymnasio Gedanensi habita 4. Junii anni Jubilaei Ecclesiarum A. C. Dantisci

Przypisy

  1. Dysputa z 1616 roku z udziałem Johanna Jacoba, wygłoszona w murach Pedagogium gdzie promotorem był jego ojciec, Daniel Cramer Disputatio prima [-secunda] : de S.S. Dn. Nostri Jesu Christi Coena [...] quam sub Praesidio Dn. Danielis Crameri S.S. Th. D. parentis [...] in Ducali, quod Sedini floret, Paedagogio ; publico examini [...] proponit et [...] suscipit Johan-Jacobus Cramerus. S.P. habebitur 10. Cal. Decemb. [...]


Bibliografia

  • Amandus Karl Vanselow. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 24-25.
  • Gdańsk w literaturze. Bibliografia od roku 997 do dzisiaj. T. 2: 1601-1700, Cz. 1: Do 1656. Red.Zofia Tylewska-Ostrowska. Gdańsk 2015, poz. 36, 52.
  • Cramer Johann Jacob W: DNB [online]. [Przeglądany 21 września 2015].

Linki zewnętrzne

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko