Martin Ernst von Schlieffen

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Ernst von Schlieffen
generał, minister stanu, pisarz
brak zdjecia
Data urodzenia 30 października 1732
Miejsce urodzenia Podańsko
Data śmierci 15 września 1825
Miejsce śmierci Windhausen
Miejsce spoczynku Windhausen
Narodowość niemiecka

Martin Ernst von Schlieffen (Schliefen) (1732-1825) - generał, minister stanu, pisarz.

Życiorys

Martin Ernst von Schlieffen urodził się 30 października 1732 roku w Podańsku (niem. Pudenzig) (gm. Goleniów). Był przedstawicielem głównej linii dreżewskiej rodu. Od 1745 roku służył w wojsku, najpierw w regimencie w Berlinie, później m.in. w Eberswalde. Podczas służby w Poczdamie przedstawiony został królowi Fryderykowi II. Nie mając środków na opłacenie nauczycieli kształcił się sam. Dużo czytał, uczył się języków obcych. Po powrocie z urlopu zdrowotnego został zwolniony ze służby. W związku z tym przeniósł się do Hesji-Kassel, gdzie został oficerem pułku księcia von Isenburg.
W ciągu sześciu lat awansował z podchorążego na generała. W 1772 roku landgraf Fryderyk II Heski mianował go generałem broni i ministrem stanu. Był najbardziej wpływowym doradcą Fryderyka II oraz jego następcy, Wilhelma IX. Przebywał w Londynie jako pełnomocnik władcy w związku z wypożyczeniem żołnierzy heskich na wojnę Brytyjczyków z amerykańskimi kolonistami. W 1789 roku, dzięki przychylności króla Fryderyka Wilhelma II, powrócił do służby w wojsku pruskim. Wkrótce otrzymał Order Czarnego Orła, najwyższe odznaczenie Królestwa Prus. Wyjeżdżał z misjami dyplomatycznymi m.in. do Holandii, a w 1790 wkroczył na czele wojsk pruskich do biskupstwa Liège w Belgii. W 1792 roku odszedł ze służby i mieszkał w swoich dobrach w Hesji-Kassel oraz Meklemburgii. Od 1791 roku był członkiem honorowym Królewsko-Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie[1], a od 1808 roku członkiem Bawarskiej Akademii Nauk w Monachium[2].

Zmarł 15 września 1825 roku w swoim heskim majątku Windhausen, pochowany w rodzinnym grobowcu tamże.

Twórczość

M. E. von Schlieffen. Nachricht von dem pommerschen Geschlechte der von Sliwin oder Schlieffen. Gedruckt im Jahr 1780

Opisał historię rodu von Schlieffen od czasów najdawniejszych do jemu współczesnych[3]. Oba wydania bez nazwiska autora.

  • Nachricht von dem pommerschen Geschlechte der von Sliwin oder Schlieffen. Gedruckt im Jahr 1780
  • Nachricht von einigen Häusern des Geschlechts der von Schlieffen oder Schlieben vor Alters Sliwin oder Sliwingen. Cassel: Waisenhaus-Buchdruckerey, 1784

Przypisy

  1. Historische Akademiemitglieder W: Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften [online]. [Przeglądany 23 października 2013].
  2. Rückschau – verstorbene Mitglieder W: Bayerische Akademie der Wissenschaften [online]. [Przeglądany 23 października 2013].
  3. Michalska, Agata. Dzieje rodu von Schlieffen – nowy nabytek w kolekcji pomeraników Książnicy Pomorskiej W: Bibliotekarz Zachodniopomorski, R. 49, 2008, nr 3-4 (131), s. 36-39 [online]. [Przeglądany 23 października 2013].

Bibliografia

  • Friedländer, Ernst. Schlieffen, Martin Ernst von. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd. 31. Leipzig: Duncker&Humblot. 1890, s. 516–517.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska