Richard Hoffmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Hoffmann
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 18 sierpnia 1841
Miejsce urodzenia Legnica
Data śmierci 12 marca 1884
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Niemierzyński
Lata działalności 1865-1884
Narodowość niemiecka

Richard Hoffmann (1841-1884) – profesor gimnazjalny.

Życiorys

Richard Arthur Julius Hoffmann urodził się 18 sierpnia 1841 roku w Legnicy (Liegnitz) jako syn głównego sekretarza poczty. Po uzyskaniu przez jego ojca stanowiska dyrektora poczty w Stargardzie rozpoczął naukę w tamtejszym Königliches und Gröningsches Gymnasium. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 31 marca 1860 roku podjął studia filologiczne na uniwersytecie w Greifswaldzie, Halle i Berlinie. Jako nauczyciel stażysta (Schulamts-Candidat) w roku 1865 został członkiem Königl. Seminar für gelehrte Schulen założonego przy Królewskim i Miejskim Gimnazjum (Königliches und Stadtgymnasium) w Szczecinie. Do wstąpienie do szczecińskiego seminarium zachęcił Hoffmanna dyrektor Królewskiego i Miejskiego Gimnazjum, Albert Heydemann (1808-1877).

2 marca 1867 roku zdał Hoffmann przed Prüfungs-Kommission für das Lehramt an höheren Schulen w Greifswaldzie egzamin pro facultate docendi. Jeszcze w tym samym roku został przyjęty do swojego dawnego Königliches und Gröningsches Gymnasium w Stargardzie, w którym odbył roczny okres próbny jako nauczyciel pomocniczy (Hülfslehrer).

Program Królewskiego Gimnazjum Fundacji Mariackiej z roku 1876, w którym ukazał się artykuł Italienische Humanisten und Rabelais und Montaigne als Pädagogen.

Hoffmann po zakończeniu okresu próbnego powrócił do Szczecina, gdzie został zatrudniony na stanowisku młodszego nauczyciela (Kollaborator) w Królewskim i Miejskim Gimnazjum. 1 grudnia 1869 roku został awansowany na nauczyciela zwyczajnego (ordentlicher Lehrer), zaś 1 stycznia 1877 roku objął stanowisko profesora gimnazjalnego (Oberlehrer), a 12 marca 1884 roku otrzymał tytuł profesora. W gimnazjum powierzono mu nauczanie języków – francuskiego, niemieckiego, łaciny i greki oraz religii i historii.

W roku 1869 Hoffmann uzyskał roczny urlop na pogłębienie znajomości języka francuskiego. W tym celu najpierw udał się do Szwajcarii, a potem do Paryża, gdzie przebywał do połowy lipca 1869 roku. Po powrocie skupił się przede wszystkim na nauce języków – francuskiego, niemieckiego, łaciny i greki. Zaowocowało to tym, że po śmierci Friedricha Calo w roku 1872 przekazano mu nauczanie języka francuskiego w klasach wyższych. Oprócz tego opiekował się szkolną biblioteką i dopiero problemy zdrowotne zmusiły go do rezygnacji z funkcji bibliotekarza.

Swoje zainteresowania naukowe rozwijał przez cały okres pracy w gimnazjum, czego efektem był artykuł Italienische Humanisten und Rabelais und Montaigne als Pädagogen, który zamieścił w programie szkolnym w roku 1876. Przedwczesna śmierć uniemożliwiła mu wydanie drukiem innych prac.

Niespełna czterdziestotrzyletni Richard Arthur Julius Hoffmann zmarł po ciężkiej chorobie 11 sierpnia 1884 roku. Został pochowany 13 sierpnia na Cmentarzu Niemierzyńskim. Żona Hoffmanna ufundowała fotografię zmarłego męża, która została powieszona w sali konferencyjnej gimnazjum.

Rodzina

Richard Arthur Julius Hoffmann był żonaty i miał dwoje dzieci.

Publikacje

  • Italienische Humanisten und Rabelais und Montaigne als Pädagogen. W: Programm des Königlichen Marienstifts-Gymnasiums zu Stettin. Stettin 1876, s. 1-29.

Bibliografia

  • Festschrift zur Dreihundertjahrfeier des Staatlichen und Gröningschen Gymnasiums Stargard i. Pom. am 12. März 1931. Stargard Pom. [1931], s. 30.
  • Königliches Marienstifts-Gymnasiums zu Stettin. Oster-Programm 1885. Stettin 1885, s. 35-36.

Linki zewnętrzne