Sedina.pl

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo portalu sedina.pl

sedina.pl - Portal Miłośników Dawnego Szczecina to społecznościowy portal internetowy. Powstał spontanicznie i z założenia miał być „miejscem wirtualnych spotkań” ludzi zainteresowanych historią miasta. Po uruchomieniu portalu okazało się, że grono osób zainteresowanych wymianą poglądów i informacji o dziejach Szczecina jest bardzo liczne. Począwszy od 7 maja 2004 r., kiedy to sedina.pl pojawiła się w Internecie, grono sympatyków nieustannie się powiększało, tworząc obecnie grupę ponad ośmiu tysięcy użytkowników zarówno z samego Szczecina jak i z różnych zakątków Polski i świata. Wraz ze wzrostem zainteresowania portalem rozwijała się jego formuła.

Z początku skupiający kilkunastoosobową grupę miłośników Szczecina, budował coraz silniejszą pozycję, aby w efekcie przerodzić się w inicjatywę społeczną znacznie wykraczającą poza ramy Internetu. Stało się to możliwe, dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu na taki (popularno-naukowy) serwis mówiący o historii Szczecina i regionu. Inicjatywy, akcje, publikacje czy odkrycia sedina.pl zostały od początku docenione przez lokalne media, które opisując je sprawiały, że informacje o portalu docierały do coraz szerszego grona. Formuła otwarta dla wszystkich (nie tylko historyków), którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami i wiedzą, pozwoliła na skupienie wokół portalu pasjonatów z bardzo wielu dziedzin. Wśród osób tworzących portal pojawili się znawcy dziejów szczecińskich rodów, architektury, wojskowości, techniki, miłośnicy komunikacji i sztuki. Przez 6 lat grono redakcyjne tworzyło kilka osób, około dwudziestu stale współpracuje. W dyskusjach na forum uczestniczy aktywnie około stu osób. Dzięki rzetelnemu podejściu do tematu, portal sedina.pl od początku stał się miejscem, gdzie poszukiwano wiarygodnych informacji o historii Szczecina oraz gmin i miejscowości pozostających w historycznych granicach tzw. Wielkiego Szczecina. Prasa, radio i telewizja chętnie sięgają po zbiory sedina.pl, a w konkretnych sprawach proszą o opinię czy pomoc. Twórcy portalu współpracowali m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Głosem Szczecińskim”, „Kurierem Szczecińskim”, Polskim Radiem Szczecin, Radiem Złote Przeboje, Radiem VOX FM i TVP3 Szczecin.

W drugim roku działalności pojawiła się coraz silniejsza potrzeba wyjścia z Internetu do rzeczywistego świata. Tak powstała papierowa wersja portalu – „sedina.pl magazyn. Rocznik Miłośników Dawnego Szczecina”. Jest to pismo popularyzujące historię regionu a celem stawianym sobie przez grono redakcyjne jest połączenie jedną klamrą współczesnej historii Szczecina z jego niemiecką przeszłością. Portal sedina.pl ma na swoim koncie także wydawnictwa multimedialne. Początek działalności portalu związany jest z komputerową prezentacją – spacerem po przedwojennym Szczecinie. Później powstały także: sedina.dvd – płyta zawierająca wybór filmów z przedwojennego Szczecina i innych dodatków, dołączona do „sedina.pl magazyn” nr 1, czy cieszący się olbrzymią popularnością film „Budowa”, ukazujący w osiem minut dwuletnią budowę CH „Galaxy”.

Portal sedina.pl stara się przełamywać stereotypowe podejście do nauki historii lokalnej. Jego twórcy wychodzą z założenia, że historia Szczecina i regionu jest ciekawa, choć (niestety) często uczniowie wiedzą więcej o historii Warszawy czy Krakowa. Drugim aspektem jest mówienie o historii sprzed 1945 r., która do 1989 r. była mocno przemilczana. Oczywiście należy pamiętać przy tym o racjach historycznych oraz o złożoności i wielokulturowości lokalnej historii. Przełamywanie tych schematów realizuje się także przez pokazanie, że o historii można ciekawie rozmawiać zarówno w pubie podczas spotkania na żywo, jak i pokazywać ją na ekranie, nie tylko komputera. Pokaz przed- i powojennych kronik filmowych w kinie „Helios”, planowany pierwotnie na jeden seans dla 200 osób, zaowocował dwunastoma seansami przy pełnej 400-osobowej sali. Historię Szczecina można też poznawać podczas organizowanych przez portal wypraw do miejsc często zapomnianych lub na co dzień niedostępnych, a ważnych dla historii naszego miasta.

Po ponad 6 latach działalności portal sedina.pl posiada ugruntowaną pozycję w Szczecinie jako wiarygodne źródło informacji o historii miasta, jako portal internetowy, jako twórca „sedina.pl magazyn. Rocznik Miłośników Dawnego Szczecina”. Od 2006 roku portal współtworzy audycje w cyklu Polskiego Radia Szczecin „Szczecin we wtorek”. Portal współpracuje także z wieloma instytucjami i obejmuje patronatami medialnymi inicjatywy czy publikacje dotyczące historii.

Nagrody i wyróżnienia

Praca portalu była wielokrotnie doceniania zarówno przez oficjalne instytucje, jak i mieszkańców Szczecina (dawnych i obecnych). Twórcy portalu trzykrotnie (2006, 2008 i 2010 r.) byli wyróżniani nominacją do tytułu „Szczupaka” w plebiscycie „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP3 Szczecin, a Administrator portalu za 2005 r. został uhonorowany tytułem „Ambasadora Szczecina”.

W 2009 roku portal sedina.pl otrzymał Złotą Odznakę honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi w propagowaniu historii Szczecina i regionu.

 • Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
 • Tytuł Ambasadora Szczecina 2005 dla administratora portalu
 • Nominacja do Szczecińskiego Szczupaka 2006 w kategorii życie społeczne dla administratora portalu
 • Nominacja do Szczecińskiego Szczupaka 2008
 • Nominacja do nagrody „Drogi do Wolności” 2009
 • Nominacja do Szczecińskiego Szczupaka 2010 za projekty sedina.tv oraz encyklopedia.szczecin.pl.

Projekty sedina.pl

 • sedina.tv – Internetowa Telewizja Miłośników Dawnego Szczecina
 • encyklopedia.szczecin.pl – Internetowa Encyklopedia Szczecina,
 • stettin.3d – Rekonstrukcja przedwojennego Szczecina w technologii 3d.

Publikacje sedina.pl

 • Sedina – Sentymentalny spacer po starym Szczecinie,
 • Sedina.dvd,
 • Sedina.pl Magazyn 1-5.
 • Sedina.radio oraz sedina.radio2
 • Sedina.audio

Udział w imprezach / sesjach / debatach

 • Pokazy filmów przedwojennych w Kinie Helios (styczeń, kwiecień 2005) (patronat medialny),
 • Wystawa kolorowych przedwojennych pocztówek towarzysząca pokazom filmowym w kinie Helios,
 • Pokazy filmowe w kinie Delta (maj, lipiec 2005) wraz z wystawą pocztówek,
 • Wystawa „Stoewer – nie tylko samochody” prezentowana w Zajezdni Sztuki (sierpień 2007),
 • Plebiscyt 7 cudów Szczecina (2007),
 • Udział w debacie Muzealny Szczecin,
 • Westival (2006,2007),
 • Wykłady w Muzeum Pomorskim w Greifswaldzie w ramach Polenmarkt (2008),
 • Wykład w ramach konferencji „Szczecin od archeologii do czasów współczesnych”,
 • Chłopcy z Sorrento i Jazz na betonowcu (patronat medialny w ramach imprezy Boogie Brain),
 • Wystawa i koncert poświęcony życiu muzycznemu Szczecina w XVII wieku (patronat medialny),
 • Filipinki 50 (patronat medialny).

Portal Miłośników Dawnego Szczecina w liczbach

 • Średnia dzienna liczba odwiedzin to blisko 600 unikalnych wejść.
 • Można w nim znaleźć ponad 2.500 opublikowanych artykułów opisujących burzliwe dzieje miasta i zapowiadających publikacje książkowe czy inne wydarzenia związane z jego historią.· To galeria fotografii – ok. 22.000 zdjęć w tym unikatowa kolekcja około 9.000 widoków dawnego Szczecina i miejscowości regionu – dzięki niej można prześledzić, jak zmieniał się Szczecin i okoliczne miejscowości, jak wyglądały 100, 50, czy 10 lat temu.
 • To bogate i prężne forum dyskusyjne z ok. 125.000 postów, ponad 10.000 poruszonych tematów i średnią ponad 50 postów dziennie, na którym użytkownicy codziennie dzielą się wzajemnie swoimi materiałami, spostrzeżeniami, pomysłami i przede wszystkim wiedzą

Bibliografia

Linki zewnętrzne