Teatr Letni

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr Letni (właśc. Teatr Letni im. Heleny Majdaniec) – amfiteatr zlokalizowany w Parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
(fot.Ewa Bączkowska)
Lokalizacja ul. Juliana Fałata
Projektant Zbigniew Abrahamowicz
Data budowy 1974-1976
Zobacz Teatr Letni im. Heleny Majdaniec na mapie.


OpisTeatr Letni im. Heleny Majdaniec to jeden z największych amfiteatrów w Polsce, posiadający 4,5 tys. miejsc siedzących, a także największa scena w Szczecinie – o powierzchni 670 m². To miejsce koncertów, uroczystości, także imprez i różnych wydarzeń lokalnych. Scena amfiteatru mieści się w dolinie naturalnej skarpy przy zachodnim krańcu jeziora Rusałka w Parku im. Jana Kasprowicza. Nieopodal wejścia do Teatru Letniego, od strony Pomnika Czynu Polaków, ustawiono akcent rzeźbiarski z nazwą obiektu "TEATR LETNI IM. HELENY MAJDANIEC", którą umieszczono na fryzie od strony frontowej i tylnej. Boczne pola wypełniają wizerunki antycznych masek.

HistoriaDo roku 1945

Zaczątkiem Teatru Letniego była drewniana estrada wybudowana w latach 30. XX w. w Quistorp Park ( obecnie Park Kasprowicza) nad jeziorem Westendsee (obecnie jezioro Rusałka}. Obok estrady znajdowało się zaledwie kilka rzędów ławek, a pozostali widzowie mogli zajmować miejsca stojące lub siedzące na trawie, na łagodnym stoku dzisiejszej Doliny Niemierzyńskiej.

Po roku 1945

Tuż po wojnie w Teatrze Letnim odbywały się głównie koncerty i festyny z okazji świąt państwowych. Dopiero w latach 60. program urozmaicił Festiwal Młodych Talentów Jacka Nieżychowskiego. Budowę obiektu rozpoczęto w latach 70. Pracowano dniami i nocami. Na co dzień pracowali głównie fachowcy oddelegowani z zakładów pracy, junacy OHP i wojsko.

Teatr Letni w Szczecinie im. Heleny Majdaniec zbudowano w obecnym kształcie w latach 1974-1976 dzięki wsparciu wielu zakładów pracy, które upamiętniono na tablicy pamiątkowej w kolejności alfabetycznej : „/Wykonawcy/ Huta Szczecin / Izba Rzemieślnicza / Kombinat Budownictwa Ogólnego Nr 1/ Komunalne Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe „Transkom”/ Komunalne Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Budowlanych /Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej/ Milicja Obywatelska/ Młodzież szkolna i akademicka /Nadodrzańskie przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego – Jasienica / Okręgowe przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne/ Pomorskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu/ Pracownie Konserwacji Zabytków –Kielce/ Pracownie Konserwacji Zabytków –Szczecin/ Pracownie Sztuk Plastycznych-Szczecin/ Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego/ Przedsiębiorstwo Eksploatacji Dróg i Mostów/ Przedsiębiorstwo Produkcji i Montażu Urządzeń Elektrycznych Budownictwa „Elektromontaż”/ Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej/ Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji/ Rzemieślnicza Spółdzielnia „Budometal”/Rzemieślnicza Spółdzielnia „Budowa”/ Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego/ Stocznia „Odra”/ Szczecińska Stocznia Remontowa/ Szczecińskie Przedsiębiorstwa : Budownictwa Przemysłowego, Instalacji Sanitarnych i Elektrycznych, Robót Inżynieryjnych, Komunikacji Miejskiej/Szczecińskie Zakłady Przemysłu Betonów „Gryfbet”, Wojewódzki Urząd Telekomunikacji/Wojewódzka Usługowa Spółdzielnia Pracy – Oddział „Metalotechnika”/ Wojewódzka Spółdzielnia Mleczarska – Zakład Remontowo-Montażowy/Zakład Energetyczny/ Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej im. Armii Ludowej/ Żołnierze Pomorskiej Brygady Ochrony Pogranicza/.”

Inwestorem budowy Teatru Letniego był Społeczny Komitet Budowy Parku Kultury i Wypoczynku w Szczecinie, a generalnym wykonawcą Przedsiębiorstwo Eksploatacji Urządzeń Komunalnych w Szczecinie. Nie była to modernizacja starego teatru, ale na jego miejscu budowa zupełnie nowego.

Inicjatywę budowy amfiteatru na miarę Opery Leśnej w Sopocie podjęło Towarzystwo Przyjaciół Szczecina. Inwestorem budowy Teatru Letniego był Społeczny Komitet Budowy Parku Kultury i Wypoczynku w Szczecinie pod przewodnictwem Bogusława Fikiela, a generalnym wykonawcą Przedsiębiorstwo Eksploatacji Urządzeń Komunalnych w Szczecinie.

Projekt amfiteatru opracował znany szczeciński architekt – Zbigniew Abrahamowicz, który już w trakcie budowy, społecznie sprawował nadzór autorski. Kierownikiem budowy był doświadczony budowlaniec - Kazimierz Szulc. Szefem sztabu tego przedsięwzięcia był Jerzy Gancarczyk. Jednakże projekt budził wiele kontrowersji ze względu na materiałochłonność i skomplikowaną konstrukcję w czasach trudności gospodarczych kraju. Zrezygnowano wówczas z budowy zadaszenia. Obiekt udekorowano rzeźbami Ryszarda Chachulskiego i Stanisława Biżka, kolorową mozaiką Piotra Wieczorka i Tadeusza Sienkiewicza, akcentami rzeźbiarskimi Sławomira Lewińskiego, Jakuba Lewińskiego, Leonii Chmielnik i Hanny Paszkiewicz oraz kaskadami wodnymi, które w późniejszych czasach, ze względów finansowych, zostały zastąpione kwietnikami. Od strony wschodniej Teatru ustawiono rzeźbę Władysława Hasiora - Ogniste Ptaki.

Po zakończeniu budowy w roku 1976, na otwarciu przedsięwzięcia, na scenie nowego Teatru Letniego wystąpił znany i popularny w kraju i za granicą zespół ludowy „Mazowsze”. Było to wielkie wydarzenie artystyczne miasta. Wszystkie miejsca były zajęte.

Uchwałą Rady Miasta Szczecina z dn. 30 października 2002 roku Teatr Letni w Szczecinie nosi imię słynnej szczecińskiej piosenkarki Heleny Majdaniec, która dzieciństwo i młodość spędziła w tym właśnie mieście.

W roku 2009 iluminacja Teatru zdobyła główną nagrodę w XII edycji konkursu na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto .

W latach 2000-2001 nad sceną i częścią widowni zawieszono zadaszenie i przeprowadzono remont sceny. W latach kolejnych zmodernizowano scenę i zaplecze dla artystów oraz konstrukcję dachu nad sceną i widownią. Na widowni pojawiły się nowe siedziska.

W roku 2022 dokonano uroczystego otwarcia Teatru Letniego po kapitalnym remoncie i wielu zmianach, szczególnie w zadaszeniu nad widownią, które sprawiając wrażenie bardzo lekkiego, waży około 400 ton i składa się z 2500 elementów. Zadaszenie przyczynia się do lepszej akustyki. W odnowionym amfiteatrze ławy dla publiczności wykonano z drewna bukowego. Przy tarasie Teatru Letniego odsłonięto rzeźbę Heleny Majdaniec, patronki Teatru oraz otwarto wystawę poświęconą Helenie Majdaniec. Rzeźba z brązu, autorstwa Doroty Dziekiewicz - Pilich, przedstawia wokalistkę z mikrofonem w ręce.

DziałalnośćDnia 13 czerwca 2012 w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec odbyła się Wielka Gala Polskiej Piosenki, w czasie której współcześni wykonawcy przypomnieli utwory prezentowane pół wieku wcześniej przez Karin Stanek, Helenę Majdaniec, Kasię Sobczyk, Czesława Niemena, Tadeusza Nalepę, Krzysztofa Klenczona. We współczesnym Teatrze Letnim odbywają się też m.in. Turnieje Tenorów i przedstawienia zespołu Opery na Zamku w Szczecinie. W sezonie letnim 2012 ponad 2 tys. widzów wysłuchało operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa. Wystąpiło tu wielu wykonawców, zespołów polskich i zagranicznych m.in. Lady Pank, Hey, Kult, Raz Dwa Trzy, TSA, SBB, Omega, Cesaria Evora, Suzanne Vega, Drupi, Thomas Anders, Reamonn, Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Czerwone Gitary, Kombii, Piersi, T.Love, Grzegorz Turnau, Budka Suflera, Bajm, Skaldowie, Elektryczne Gitary, Czerwono-Czarni.

Amfiteatr 2015

(fot. Ewa Bączkowska)

Amfiteatr 2022

(fot. Ewa Bączkowska)

Zobacz takżeBibliografia

Inne źródła

IES64.png
Autor opracowania: Ewa Bączkowska