Arthur Ely

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arthur Ely
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 20 stycznia 1883
Miejsce urodzenia Beckwitz (obecnie dzielnica Torgau, Saksonia).
Lata działalności 1910-?
Narodowość niemiecka


Arthur Ely (1883-?) - niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Alwin Arthur Waldemar Ely urodził się 20 stycznia 1883 roku w Beckwitz (obecnie dzielnica Torgau, Saksonia). Jego ojciec Ernst Ely był nauczycielem w Eckmannsdorf (Wittenberg). Od roku 1895 uczęszczał do Gymnasium w Torgau, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 4 marca 1903 roku. Studiował filologię klasyczną i teologię na uniwersytecie we Freiburgu, Berlinie i w Halle. Tam też 25 stycznia 1908 roku przystąpił do egzaminu państwowego, uzyskując uprawnienia do nauczania języków klasycznych – łaciny i greki oraz religii w szkołach gimnazjalnych. Roczne seminarium odbył w Königliche Gymnasium w Koszalinie, zaś roczny okres próbny rozpoczął 1 kwietnia 1909 roku w Gimnazjum Realnym im. Friedricha Wilhelma (Friedrich-Wilhelms-Realgymnasium) w Szczecinie obejmując stanowisko profesora gimnazjalnego (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie języków - łaciny i niemieckiego oraz religii, jak również obowiązki wychowawcy klasy piątej i szóstej.

Ely brał udział w pierwszej wojny światowej, podczas której został wyznaczony do pełnienia obowiązków przy rekrutacji ochotników do służby wojskowej (Landsturmmusterung). Po zwolnieniu ze służby wojskowej 30 listopada 1918 roku powrócił do Torgau, gdzie został zatrudniony w Mackensen-Gymnasium jako profesor gimnazjalny w kwietniu 1919 roku. Za zasługi w pracy pedagogicznej 25 lutego 1939 roku otrzymał srebrne odznaczenie Treudienstehrenzeichen.

Arthur Ely w roku 1940 nadal pracował jako Radca Szkolny (Studienrat) w Mackensen-Gymnasium w Torgau, co wynika z rocznika szkoły za lata 1939-1940.

Bibliografia

• Jahresbericht des Friedrich-Wilhelms-Realgymnasiums (Friedrich-Wilhelms-Schule) zu Stettin. Stettin 1910, s. 19.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Arthura Ely w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung