Friedrich Becker

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Friedrich Becker
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 20 grudnia 1878
Miejsce urodzenia Sławno
Lata działalności 1905-?
Narodowość niemiecka


Friedrich Becker (1878-?) – niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Friedrich Otto Becker urodził się 20 grudnia 1878 roku w Sławnie, jako syn dyrektora gimnazjum Johannesa Beckera z Kołobrzegu. Uczęszczał do Domgymnasium w Kołobrzegu, które ukończył po otrzymaniu świadectwo dojrzałości 22 marca 1898 roku. Studiował filologię nowożytną na uniwersytecie w Marbach, Strassburgu, Genewie i Greifswaldzie.

16 marca 1901 roku przystąpił w Greifswaldzie do egzaminu na nauczyciela gimnastyki, zaś 20 grudnia 1902 roku zdał państwowy egzamin uprawniający go do nauczania języków – łaciny i francuskiego. W latach 1903-1904 odbył roczne seminarium w gimnazjum w Sławnie oraz w szczecińskim Königl. Marienstifts-Gymnasium. 1 kwietnia 1904 roku rozpoczął jako nauczyciel stażysta (Probekandidat) roczny okres próbny w Friedrich-Wilhelms-Realgymnasium w Szczecinie, pełniąc jednocześnie obowiązki profesora gimnazjalnego (Oberlehrer). Po jego zakończeniu został zatrudniony od 1 kwietnia 1905 roku w Friedrich-Wilhelms-Realgymnasium na dotychczas zajmowanym stanowisku profesora gimnazjalnego. Powierzono mu nauczanie języków - francuskiego, niemieckiego i łaciny oraz gimnastyki. W roku 1908 w czasie trwania semestru zimowego odbył podróż studyjną do Francji.

W roku 1909 Beckerowi powierzono kierowanie Deutsche Schule der Borrmäerinnen w Aleksandrii (Egipt). W roku 1914 roku przeniósł się do Naumburga, gdzie 1 sierpnia został zatrudniony jako profesor gimnazjalny w Städtisches Realgymnasium mit Realschule. 15 sierpnia 1917 roku nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse). Za zasługi podczas pierwszej wojny światowej w roku 1915 odznaczono go Krzyżem Żelaznym II klasy (Eisernes Kreuz II. Klasse).

Bibliografia

  • Jahresbericht des Friedrich-Wilhelms-Realgymnasiums (Friedrich-Wilhelms-Schule) zu Stettin. Stettin: Druck von R. Graßmann 1905, s. 39.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Friedricha Beckera w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung