Magazyn postępu technicznego (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magazyn postępu technicznego – cykliczny program telewizyjny poświęcony popularyzacji nauki i techniki

Magazyn postępu technicznego powstał na początku lat sześćdziesiątych w katowickim ośrodku telewizyjnym. Jego pomysłodawcami, twórcami i prowadzącymi byli – Mariusz Walter, absolwent Politechniki Śląskiej, i Olgierd Wieczorek, absolwent studiów humanistycznych. Po odejściu Mariusza Waltera (przyszły autor Studia 2 i założyciel TVN) do Warszawy w 1963 roku, Magazyn przygotowywał i prowadził przez kolejne 10 lat Olgierd Wieczorek. W 1964 roku twórca programu został uhonorowany „Złotym Ekranem”.

Magazyn postępu technicznego emitowany był w programie ogólnopolskim i ukazywał się na przemian z popularną Eureką.

Niemal od początku programy Magazynu realizowane były przy współudziale ośrodków telewizyjnych z całego kraju. Autorem większości materiałów ze Szczecina był Andrzej Androchowicz, który stałą współpracę z programem nawiązał w 1962 roku.

W fabryce grającej taśmy – MPT z dn. 3 marca 1964

Tematyka: program poświęcony produkcji taśmy magnetofonowej w Polsce

Produkcję taśmy magnetofonowej na szeroką skalę podjęto podczas drugiej wojny światowej. Wynalazek ten okrzyknięty został rewolucyjnym, i wkrótce na świecie zrobił zawrotną karierę. Szerokie zastosowanie w radiofonii, telewizji, filmie, maszynach matematycznych i mózgach elektronowych - uczyniły taśmę magnetofonową artykułem pierwszej potrzeby. W 1949 roku taśma magnetofonowa na dobre weszła do eksploatacji w polskiej radiofonii. Z uwagi na skomplikowany proces produkcji taśmy, w początkowych latach Polska uzależniona była od jej importu. W końcu 1963 roku w Gorzowskich Zakładach Włókien Sztucznych „Stilon” uruchomiono produkcję polskiej taśmy magnetofonowej. Przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Naukowo-Badawczym Komitetu ds. Radia i Telewizji oraz w Laboratorium Zakładów Radiowych Kasprzaka w Warszawie badania wykazały, że gorzowska taśma jest czulsza od wzorcowej średnio od 3 do 4,5 decybeli. Fakt ten należy uznać za duży sukces polskiej myśli technicznej. O technologii wytwarzania taśmy mówią mgr Edward Nawojczyk (Wydział Folii) i mgr Albin Dłużnowski (Laboratorium Elektroakustyczne).

Informacje o programie



Z wizytą w Stoczni Warskiego – MPT z 1966

Tematyka: nowości techniczne przemysłu okrętowego

Program prezentuje najnowszy statek budowany dla PŻM w Stoczni im. Adolfa Warskiego, 15-tysięcznik M/S „Górnik”. Konstruktorem jednostki z serii B-512, przeznaczonej do przewozu drobnicy i ładunków masowych, jest inż. Jerzy Piskorz-Nałęcki. Statek o długości 160 m i szerokości 20 m posiada 5 ładowni z dwoma rzędami luków, których pokrywy otwierane są hydraulicznie. Wyposażony w silnik Zakładów Cegielskiego może osiągać prędkość 16 mil morskich.

Po statku, który jest w końcowej fazie budowy, oprowadza Główny Technolog Stoczni Szczecińskiej, inż. Mieczysław Pękała. Omawiając niektóre typy statków produkowanych w Szczecinie, pokazuje m.in.: maszynownię (silnik główny) „Górnika”, urządzenia jego sterówki - maszynę sterową, żyropilota i prądotwórczy agregat awaryjny, a także pompy hydrauliczne do otwierania luków i dźwigi pokładowe. Wspomina o nowościach w dziedzinie budowy i wyposażania statków, takich jak nowoczesne urządzenia nawigacyjne czy zastępowanie drogich materiałów tworzywami sztucznymi. Mówi o przystosowaniu statku do przewozu różnorodnych ładunków w odmiennych warunkach klimatycznych, mechanizacji prac związanych z załadunkiem i wyładunkiem towarów.

Informacje o programie

  • realizacja: Andrzej Androchowicz
  • czas: 5'
  • produkcja: Redakcja Publicystyczno-Informacyjna TVP Szczecin 1966
  • emisja: 1966 (program ogólnopolski)



Ciekawostki

Formuła Magazynu postępu technicznego uważana jest za pierwowzór popularnej Sondy, autorstwa Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, nadawanej w latach 70.i 80. w programie ogólnopolskim Telewizji Polskiej.

Źródła



Autor opracowania: Andrzej Androchowicz