Pomoc:Dodawanie grafiki

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bardzo ważną opcją na Internetowej Encyklopedii Szczecina jest możliwość (i zarazem łatwość) dodawania wszelkich grafik i obrazków do artykułów. Dodanie grafiki jest bardzo podobne do dodania zwykłego linku wewnętrznego, czyli używa się podwójnych nawiasów kwadratowych. Jest jednak jeden warunek - grafikę można dodać do tekstu tylko jeśli grafika jest już "załadowana" do Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Dodajemy grafikę do artykułu

Musimy więc najpierw wiedzieć, gdzie znajduje się już istniejąca grafika. Najłatwiej jest skorzystać z artykułu, w którym dana grafika już się pojawiła. Wówczas kopiujemy tylko nazwę pliku i możemy taką grafikę wyświetlić w dowolnym innym artykule.

Przykładowo, jeśli wiemy, że na Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się następujący obrazek, o nazwie pliku „Przykład.jpg” to możemy go umieścić w dowolnym artykule przez wstawienie w żądanym miejscu takiego ciągu znaków:

[[Plik:Przykład.jpg]]

Co skutkuje wyświetleniem:

Przykład.jpg

Można oczywiście zmienić rozmiar grafiki jeśli jest za duża (zazwyczaj nie stosuje się wyświetlania rozmiarów większych niż 400px):

[[Plik:Przykład.jpg|100px]]

Przykład.jpg

Zalecanym jest, aby grafika znajdowała się po prawej (right) części ekranu (można też umieścić ją po lewej=left i w środku=center):

[[Plik:Przykład.jpg|100px|right]]
Przykład.jpg

Aby dodać opis do grafiki należy użyć następującej składni:

[[Plik:Przykład.jpg|100px|right|thumb|Przykładowy opis obrazka]]
Przykładowy opis obrazka

Użycie opcji „thumb” (co wywodzi się z języka angielskiego thumbnail - miniatura), spowoduje, że tekst będzie „otaczał” grafikę, podczas gdy w konfiguracji bez „thumb” tekst pojawi się dopiero pod grafiką. W większości przypadków grafiki umieszcza się właśnie z opcją „thumb", ponieważ pozwala to na lepsze wykorzystanie miejsca w artykułach.

Pominięcie podania innych opcji poza „thumb” spowoduje wyświetlenie obrazka w „standardowym” rozmiarze 180 pikseli szerokości umieszczonego po prawej stronie, co jest zalecanym użyciem:

[[Grafika:Przykład.jpg|thumb|Tylko w opcji „thumb"]]


Tylko w opcji „thumb"


Galerie

Możliwe również jest (ale tylko tam gdzie to niezbędne), tworzenie galerii. Wpis:

<gallery>
Plik:Widok_z_katedry1.JPG|Widok 1
Plik:Widok_z_katedry2.JPG|Widok 2
Plik:Widok_z_katedry3.JPG|Widok 3
</gallery>

da efekt w postaci:

Uwaga – nie należy poszczególnych grafik umieszczać w znacznikach [[]]. Nie wszystkie grafiki dobrze się prezentują w tego typu galeriach. Raczej powinno się umieszczać w nich te, których wymiary są przystające do wymiarów samego okna galerii. również w przypadku galerii nie należy dawać zbyt rozbudowanych opisów. W niektórych przypadkach będzie to dawało niezbyt dobry efekt.

Użycie grafiki z innego źródła

Grafiki i materiały z innych źródeł mogą być używane gdy są udostępnione na wolnej licencji, która pozwala na komercyjne wykorzystywanie i dowolne tworzenie prac pochodnych lub gdy są udostępnione jako domena publiczna (np. przed datą śmierci autora) zgodnie z zasadami przesyłania plików obowiązującymi w Internetowej Encyklopedii Szczecina. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z Redakcją.