Pomoc:Poradnik autora wersja pełna

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niniejszy poradnik jest próbą zebrania w jednym miejscu wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do pracy w Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Użytkownicy

Istnieją następujące grupy użytkowników Internetowej Encyklopedii Szczecina

Osoby niezarejestrowane

Takie osoby mogą przeglądać zawartość Internetowej Encyklopedii Szczecina. Nie mogą dodawać ani zmieniać haseł. Nie mogą przesyłać plików.

Użytkownicy zarejestrowani

Aby zostać „pełnoprawnym” użytkownikiem, z możliwością tworzenia i edytowania artykułów należy się zarejestrować. Po wybraniu pseudonimu, tzw. loginu oraz hasła można się zalogować do Internetowej Encyklopedii Szczecina. Pozwala to na kontakt z innymi użytkownikami, a dodatkowo każda dokonana zmiana automatycznie podpisywana jest pseudonimem użytkownika. Pomaga to znacznie we współpracy z innymi użytkownikami. Uwaga ! Dopiero po potwierdzeniu rejestracji (czyli odpowiedzeniu na email aktywacyjny) uzyskujemy możliwość tworzenia i edycji haseł.

Uprawnienia: Istnieją strony, które są zablokowane również dla zarejestrowanych użytkowników - są to głównie strony technicznie bardzo ważne dla poprawnego działania Internetowej Encyklopedii Szczecina (np. strona główna czy szablony).

Redakcja

Redaktorzy to grupa użytkowników posiadająca wyższe uprawnienia, do oznaczania artykułów jako przejrzanych, czyli wolnych od wandalizmów i zgodnych z podstawowymi zasadami edytowania artykułów, oraz usuwania i zmiany nazwy stron - „zwykli” użytkownicy mogą tylko tworzyć strony. W chwili obecnej każdy zarejestrowany użytkownik może edytować artykuły, ale zmiany nie są wyświetlane natychmiast - muszą one być zatwierdzone przez Redaktorów. Rozwiązanie takie (tzw. wersje przejrzane) zostało wprowadzone, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo wyświetlania wulgaryzmów czy innych „uszkodzeń” artykułów.

Administratorzy

Są to osoby odpowiedzialne za organizacyjną i techniczną stronę funkcjonowania Internetowej Encyklopedii Szczecina. Administratorzy mają również prawo do blokowania innych użytkowników jeśli okaże się, że wprowadzają oni głupie wpisy, wulgaryzmy lub celowo usuwają istotne fragmenty tekstu lub grafiki.

Kontakt z Administracją i Redaktorami można uzyskać tu: Pomoc:Administracja

Struktura stron

Internetowa Encyklopedia Szczecina to nie tylko artykuły encyklopedyczne, chociaż stanowią one oczywiście główną jej zawartość. Na Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się kilka typów stron i artykułów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne dla zwykłego czytelnika, a które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania serwisu. Bardzo ważnym jest, aby zapamiętać, że:

Każda strona składa się z 2 części:
  a) treści właściwej
  b) strony dyskusji
oraz odpowiadającym im
  c) historii zmian treści właściwej
  d) historii zmian strony dyskusji

Dostęp do tych części znajduje się u góry każdej strony - także przy stronach pomocy oraz stronach użytkowników.

Co to jest strona treści?

Strona treści zawiera tekst, który zazwyczaj interesuje czytelnika. Dla przykładu jeśli otworzona jest strona artykułu encyklopedycznego, to część Artykuł zawiera po prostu treść artykułu encyklopedycznego, ilustracje, itd.

Co to jest strona dyskusji?

Strona dyskusji (Dyskusja), jest to specjalna podstrona ściśle przyłączona do strony treści głównej. Na stronie dyskusji można np. rozważać kwestie sporne, przedstawione w samym artykule. Dyskusja nie jest częścią artykułu, ani nie zawiera żadnej dodatkowej treści użytecznej dla czytelnika. Strony dyskusji to w pewnym sensie strony techniczne, pozwalające na zgromadzenie informacji dodatkowych, przydatnych w dalszej edycji i rozbudowie artykułu, itp.

Na przykład, różne źródła różnie podają rok urodzenia osoby której hasło dotyczy. Informacje takie można zgromadzić właśnie na stronie dyskusji artykułu i następnie wspólnie z innymi Wikipedystami zastanowić się jak te informacje wykorzystać w samym artykule.

Innym przykładem może być sytuacja, gdy znajdziemy jakiś błąd w artykule - można go wówczas zgłosić właśnie na stronie dyskusji danego artykułu.

Po wybraniu zakładki Dyskusja link Wyświetl historię odnosi się do podstrony dyskusji, a nie do artykułu. Na stronach dyskusji pojawia się też dodatkowa zakładka Dodaj temat (pomiędzy „Edytuj” a „Wyświetl historię"), która ułatwia rozpoczęcie nowego wątku dyskusji.

Wyświetl historię

Strona ta pozwala na bardzo szybkie sprawdzenie jakie zmiany zostały wprowadzone przez kogo i kiedy. Każda, nawet najmniejsza zmiana jest rejestrowana (np. usunięcie przecinka). Co więcej, zapisywane są również WSZYSTKIE wcześniejsze wersje pliku (od samego początku utworzenia Internetowej Encyklopedii Szczecina. Dlatego też można ZAWSZE wrócić do jednej z wcześniejszych wersji - nawet po całkowitym wykasowaniu zawartości. Z tego względu można bezpiecznie śmiało edytować dowolną stronę, bez obawy, że coś zepsujemy.

Część „Wyświetl historię” ma jeszcze jedną ogromną zaletę - pozwala na bardzo szybkie odnalezienie osoby bezmyślnie (lub umyślnie) niszczącej artykuły i zablokowanie takiego szkodnika.

Opcje

Na prawo od zakładki „Wyświetl historię” znajduje się mały trójkącik. Wystarczy najechać na niego myszką a pojawi się lista opcji pozwalających na operacje na danej stronie. Dla administratorów pojawia się również możliwość przeniesienia/zmiany nazwy, usunięcia lub zablokowania edycji strony.

Strony użytkowników

Swoją własną stronę użytkownika można otworzyć przez kliknięcie w nazwę swojego loginu u góry strony (skrót ten jest oznaczony małą ikonką „ludzika") Na swojej stronie użytkownika można podać garść informacji o sobie. Strona użytkownika nie jest jednak prywatną stroną internetową - nie należy tam umieszczać informacji nie związanych z Internetową Encyklopedią Szczecina, a już na pewno nie wolno wklejać żadnych materiałów niezgodnych z wolną licencją. W przeciwnym wypadku może się to skończyć nawet zablokowaniem konta.

Dyskusje stron użytkowników

Dyskusje stron użytkowników używane są do komunikacji z innymi użytkownikami. Jeśli np. dodaliśmy jedno zdanie do jakiegoś artykułu, a ktoś inny to zdanie usunął to możemy wejść na stronę dyskusji tego użytkownika (link do tej strony można znaleźć przez „Wyświetl historię") i poprzez kliknięcie w „Dodaj temat” na górze strony dyskusji użytkownika dodać nowy wątek w jego dyskusji z zapytaniem dlaczego nasze zdanie zostało usunięte.

Na stronach dyskusji PODPISUJEMY SIĘ wstawiając 4 znaki „tylda” ~~~~

Strony specjalne

Istnieją również strony specjalne, których nie można edytować, więc nie mają swoich stron „Dyskusja” ani „Wyświetl historię". Są to strony techniczne, które są generowane automatycznie przez mechanizmy Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Wyszukiwanie hasła

Przed rozpoczęciem edycji hasła musimy wiedzieć, czy dane hasło już istnieje. W tym celu możemy użyć wyszukiwarki, która znajduje się po prawej górnej stronie ekranu.

Wyszukiwarkę można użyć w dwóch trybach: Przejdź i Szukaj.

Tryb „Przejdź” jest domyślny. Po wpisaniu nazwy danego hasła, np. „Piotr Zaremba” i wciśnięciu Enter (lub kliknięciu w ikonkę lupy) system wyszukuje odpowiedni artykuł i jeśli istnieje hasło o identycznej nazwie jak ta wpisana w wyszukiwarce, to strona tego hasło zostanie automatycznie otworzona.

Jeśli takiej strony nie ma, to system automatycznie przejdzie w tryb „Szukaj” i znajdzie artykuły zawierające takie (lub podobne) słowo.

Tryb „Szukaj” można użyć z pominięciem trybu „Przejdź". W tym celu wystarczy wpisać daną frazę, poczekać aż system wyświetli listę podpowiedzi, i wybrać ostatnią opcję „zawierające..."

Edycja

Jeśli u góry ekranu nie wyświetla się nasz login to znaczy, że nie jesteśmy zalogowani.

Przed wszelkimi edycjami należy się zalogować 

Zaczynamy edytować

Próby i ćwiczenia edycji można podjąć w interaktywnym Samouczku w Wikipedii, lub bezpośrednio w brudnopisie Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Na górze każdej strony znajduje się przycisk Edytuj - należy w niego kliknąć, co spowoduje otwarcie okna edycji.

Uwaga dla Czytelnika - w brudnopisie mogą „ćwiczyć” inne osoby i dlatego może zawierać jakąś treść inną niż opisana tutaj. Można bezpiecznie wykasować całą zawartość (poza pierwszą linią) i śmiało próbować.


Wpiszmy zatem następującą treść:

== Tytuł nowej sekcji ==
 
To jest moja pierwsza edycja na Internetowej Encyklopedii Szczecina.
 
A to jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].

Następnie należy kliknąć w przycisk Pokaż podgląd aby zobaczyć dokonane zmiany przed ostatecznym zapisaniem. Po kliknięciu w „Pokaż podgląd” ukaże nam się ekran z naszą edycją.

Jeśli popełniliśmy błąd, to należy znów użyć pola edycji, poprawić dany błąd i znów wcisnąć przycisk „Pokaż pogląd". Proces ten można powtarzać wielokrotnie, dopóki nie osiągniemy ostatecznej, zadowalającej wersji.

Jeśli nasza edycja została wykonana w treści artykułu to nie podpisujemy swoich edycji, ani swoim imieniem, nazwiskiem ani nawet loginem. W szczególnych przypadkach w artykułach umieszczone są informacje na temat autora opracowania przy wykorzystaniu szablonu {{Autor}}. Jeśli uważasz, że opracowałeś temat kompleksowo i chcesz się podpisać - możesz to zrobić. Niezależnie od podpisu wszystkie informacje o tym kto wykonał daną edycję znajdują się w historii artykułu.

Przycisk „Zapisz”

Kiedy jesteśmy usatysfakcjonowani wszystkimi wprowadzonymi przez nas zmianami możemy w końcu zapisać plik. Należy wtedy:

Wypełnić pole opisu zmian.

(Pole to informuje innych o charakterze dokonanych zmian i jest bardzo użyteczne dla kontrolowania, czy ktoś nie próbował zwandalizować artykułu.)

A następnie:

Kliknąć w przycisk „Zapisz".

Jak widać artykuł wrócił do swojego normalnego wyglądu i

wprowadzona przez nas zmiana jest od razu widoczna!

Skomplikowane strony

W ten sposób edytuje się WSZYSTKIE strony na Internetowej Encyklopedii Szczecina. Oczywiście należy trochę poznać składnię kodu (np. co oznaczają kwadratowe nawiasy [ ] ) aby móc w pełni swobodnie edytować każdy artykuł. Niemniej jednak, gdziekolwiek zauważymy literówkę, lub błąd ortograficzny, to możemy śmiało poprawiać w każdym artykule.

Jeśli jakiś fragment edytowanego tekstu wygląda dla nas niezrozumiale (np. pełno w nim znaczków [, |, } itd.) to wówczas po prostu można zostawić go tak jak jest i edytować ten fragment, który rozumiemy.

Na wielu stronach umieszczone są tzw. infoboksy, które zawsze wstawiane są na początku tekstu, co dla nowych użytkowników może wyglądać dość skomplikowanie. Należy się jednak nie przejmować i przewinąć pole edycji do tekstu który chcemy edytować. Warto zwrócić uwagę, że w tekście mogą pojawić się przypisy dla których zawsze będzie początek w postaci <ref> oraz koniec </ref>, które zajmują często nawet kilka linijek tekstu i które mogą być wstawione w środku zdania lub pomiędzy dwoma wyrazami.

Nawet jeśli coś całkowicie popsujemy (co sprawdzamy zawsze na podglądzie) to wystarczy nie zapisywać strony (można po prostu kliknąć w zakładkę „Artykuł” o góry strony, albo ją po prostu zamknąć) i otworzyć na nowo - wówczas wszystko wróci do stanu sprzed rozpoczęcia edycji. Dodatkowo istnieją proste mechanizmy umożliwiające Redaktorom i Administracji cofnięcie zmian - nie należy więc bać się edytowania artykułów.

Linki

Linki - są to skróty do innych stron, zarówno do innych podstron na Internetowej Encyklopedii Szczecina - tzw. linki wewnętrzne, lub też do innych stron gdzieś w internecie - tzw. linki zewnętrzne.

Podczas edycji, linki wstawiamy używając w odpowiedni sposób kombinacji nawiasów kwadratowych [ ].

Linki używane są, ponieważ ogromnie ułatwiają poruszanie się po Internetowej Encyklopedii Szczecina i odnajdywanie haseł, które połączone są ze sobą tematycznie. Jednolity tekst bez linków wewnętrznych wygląda dość nudnie - z drugiej strony nie może ich być również zbyt wiele. Linki mają bowiem pomagać w zrozumieniu danego hasła, a nie być wstawiane tylko po to, aby tam były.

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne dodaje się przez użycie podwójnych nawiasów kwadratowych. W naszej pierwsze edycji powyżej znajduje się takie zdanie:

A to jest link do hasła Piotr Zaremba.

które podczas edycji wyglądało tak:

 A to jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].

Jak więc łatwo zauważyć, jeśli weźmiemy jakieś słowo lub frazę w kwadratowe nawiasy, jak np. [[Piotr Zaremba]], to spowoduje to, że Internetowa Encyklopedia Szczecina automatycznie utworzy link do odpowiedniego hasła.

W języku polskim często zdarza się jednak, że słowa są odmieniane, np. przez przypadki. Jeśli dodana jest tylko końcówka to link można utworzyć w taki sposób:

[[Majowe]]go

co zostanie wyświetlone jako: Majowego.

Jeśli jednak ze słowa nie da się wyodrębnić jego wersji podstawowej (lub jeśli został dodany przedrostek), to wówczas link tworzy się w taki sposób (pierwsza część to zawsze nazwa artykułu, druga część to zawsze wersja do wyświetlenia):

 [[Piotr Zaremba|Piotra Zaremby]]

Co zostanie wyświetlone jako: Piotra Zaremby. Znaczek pomiędzy obydwiema wyrazami (bez żadnych odstępów!) to pionowa kreska „|". W zależności od rodzaju klawiatury może się ona znajdować w różnych miejscach, ale najczęściej jest ona na tym samym klawiszu co „\", zazwyczaj w okolicach klawisza Enter (czasem również w okolicy litery „Z"):

Pierwsza część może się składać z jednego lub kilku słów, a część do wyświetlenia może być całkowicie dowolna. Możemy więc zastosować taką kombinację:

 [[Most im. Karola Świerczewskiego|most]]

co zostanie wyświetlone jako: most. Można również użyć dowolny inny napis:

 [[Most im. Karola Świerczewskiego|most przy Dziewokliczu]]

co w rezultacie da: most przy Dziewokliczu.

Jeśli dany artykuł nie istnieje to pojawi się czerwony link. Jeśli więc napiszemy:

 [[nieistniejący artykuł o mostach|mosty]]

to efekt będzie taki: mosty. Czerwony link można zinterpretować na dwa sposoby: albo popełniliśmy błąd w odwoływaniu się do już istniejącej strony albo też faktycznie artykuł jeszcze nie został stworzony.

Można oczywiście i należy również tworzyć linki do dat i liczb, które, także są „artykułami” w Kalendarium Internetowej Encyklopedii Szczecina. Oto kilka przykładów:

[[1945]] = 1945
[[5 lipca]] = 5 lipca
[[35 listopada]] = 35 listopada (link jest czerwony bo przecież nie ma takiej daty)

Przekierowania

Jeśli kilka określeń odnosi się do tego samego znaczenia, to wówczas często stosuje się tzw. przekierowania (z angielskiego redirect). Przekierowanie to jest specjalny artykuł na Wikipedii, którego zadaniem jest właśnie „przekierowanie” czytelnika do docelowego artykułu. Przekierowanie nie ma żadnych kategorii lub wersji językowych i składa się tylko z jednej linijki tekstu:

#REDIRECT[[Artykuł docelowy]]

lub

#PATRZ[[Artykuł docelowy]]

Przykładowo, przekierowanie z określenia Bismarckturm do docelowego artykułu Wieża Bismarcka zostało utworzone przez stworzenie nowej strony zatytułowanej „Bismarckturm” której całą zawartością jest tylko:

#REDIRECT[[Wieża Bismarcka]]

Linki zewnętrzne

Hasła w Internetowej Encyklopedii Szczecina mogą zawierać w sobie odnośniki do artykułów lub innych opracowań dostępnych w Internecie. Na przykład, w artykule o Teatrze Lalek „Pleciuga" (aby uzyskać ten niebieski wewnętrzny link musieliśmy zastosować konstrukcję [[Teatr Lalek „Pleciuga"|Teatrze Lalek „Pleciuga"]]) dobrze byłoby dodać link do oficjalnej strony internetowej tej instytucji. Linki zewnętrzne tworzy się używając pojedyncze nawiasy kwadratowe:

[http://pleciuga.pl/ Teatr Lalek „Pleciuga"]

Co zostanie wyświetlone jako: Teatr Lalek „Pleciuga" Jak łatwo zauważyć, przy każdym linku zewnętrznym pojawia się specjalny znaczek na końcu linku informujący nas, że jest to odwołanie poza Internetową Encyklopedię Szczecina.

Można również stosować następujące kombinacje (bez nawiasów):

http://pleciuga.pl/

co zostanie wyświetlone jako: http://pleciuga.pl/

Oraz (z nawiasami, ale bez opisu):

[http://pleciuga.pl/]

co zostanie pokazane jako: [1]

Linki zewnętrzne umieszcza się na końcu artykułu w specjalnej sekcji zatytułowanej Linki zewnętrzne.

Linki do haseł na polskiej Wikipedii

Jeśli w treści artykułu pojawi się wyrażenie które wykracza poza zakres tematyczny Internetowej Encyklopedii Szczecina jednak jego poznanie pozwoli na pełniejsze zrozumienie opisywanego zagadnienia zaleca się aby umieścić link do odpowiedniego hasła w polskiej Wikipedii. Linki do polskiej Wikipedii tworzy się poprzez dodanie do linku wewnętrznego przedrostka „w:". Przykładowo link do informacji „o dorzeczu Odry...” należy opisać następująco.

O [[w:Dorzecze Odry|dorzeczu Odry]]...


W takim wypadku: Porty w dorzeczu Odry - odnośnik do definicji portu jest niepotrzebny.

Strony ujednoznaczniające

Strona ujednoznaczniająca to strona Internetowej Encyklopedii Szczecina, która zawiera linki (odnośniki) do stron precyzujących poszczególne znaczenia danego hasła (i tylko takie linki). Na przykład Gryfia może oznaczać zarówno wyspę, jak i stocznię. Ponieważ są to zupełnie różne tematy, informacje o nich znajdują się w 2 różnych artykułach i czytelnicy nie zawsze muszą być nieświadomi tego, że istnieje jakieś „inne zastosowanie” tej nazwy, lub po prostu nie wiedzieć, pod jakim tytułem znajduje się artykuł o nim, dlatego stworzono strony ujednoznaczniające.

Strona taka ma tytuł będący wspólną nazwą wszystkich artykułów, np. Gryfia.

Stronę ujednoznaczniającą tworzymy poprzez wstawienie na niej szablonu {{disambig}}i podanie linków (odnośników) do poszczególnych stron:

Ujednoznacznienie Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Nie robimy linków z przecinkami, myślnikami itp. w nazwie, tylko z nawiasami.

Format strony ujednoznaczniającej powinien być następujący:

{{disambig}}
* [[Wyspa Gryfia]]
* [[Szczecińska Stocznia Remontowa „Gryfia"]]
* ...
== Zobacz też ==
* wpis3
* wpis4
* ...

Kategorie

Na Internetowej Encyklopedii Szczecina jest kilka tysięcy haseł, w których łatwo się pogubić. Z tego też względu wszystkie strony są umieszczone w odpowiednich kategoriach. Kategoria jest rodzajem specjalnego linku wewnętrznego i umieszcza się ją na końcu artykułu poprzez dodanie odpowiedniego skrótu. Przykładowo, dla artykułu „Ulica Kaliny” odpowiednią kategorią jest np. Ulice Szczecina:

Otwórzmy zatem hasło Jezioro Słoneczne i kliknijmy w Edytuj aby podejrzeć kod (nie musimy nic zmieniać w tekście, ale aby podejrzeć kod należy przejść do trybu edycji). Na końcu artykułu możemy znaleźć listę następujących kategorii:

[[Kategoria:Jeziora i stawy]]

Jeśli nie wiemy jaką kategorię dodać do nowo utworzonego hasła, to wówczas należy wpisać:

[[Kategoria:?]]

Kategoria zostanie wówczas dodana przez Redaktora w przyszłości. Jedno hasło może być przypisane do kilku kategorii. Dla przykładu hasło: Piotr Zaremba znajduje się w kilku kategoriach

Formatowanie tekstu

Wygląd tekstu na Internetowej Encyklopedii Szczecina można formatować na kilka sposobów. Znaki formatowania (nawiasy kwadratowe, nawiasy klamrowe, kreski, kropki, itd) czasem nazywa się również wikikodem. Oto kilka przykładów wikikodu:

Wikikod do umieszczenia podczas edycji Tekst wyświetlony w artykule
''tekst pochylony''
tekst pochylony
'''tekst pogrubiony'''
tekst pogrubiony
'''''tekst pochylony i pogrubiony'''''
tekst pochylony i pogrubiony
= Nagłówek 1 = (rzadko stosowany)

== Nagłówek 2 == (często stosowany)

=== Nagłówek 3 === (często stosowany)

==== Nagłówek 4 ====
===== Nagłówek 5 =====

====== Nagłówek 6 ======

Nagłówek 1


Nagłówek 2


Nagłówek 3

Nagłówek 4

Nagłówek 5

Nagłówek 6

Tekst normalny
: wcięcie tekstu
::: Wielokrotne wcięcie tekstu

Tekst normalny

wcięcie tekstu
Wielokrotne wcięcie tekstu
lista punktowana
* element 1 listy punktowanej
* element 2 listy punktowanej
:* element 2.1 listy punktowanej

lista punktowana

 • element 1 listy punktowanej
 • element 2 listy punktowanej
  • element 2.1 listy punktowanej
lista numerowana
# element 1 listy numerowanej
# element 2 listy numerowanej
:# element 2.1 listy numerowanej

lista numerowana

 1. element 1 listy numerowanej
 2. element 2 listy numerowanej
 1. element 2.1 listy numerowanej
;Pojęcie 1 : Definicja pojęcia...
Pojęcie 1
Definicja pojęcia...
<pre>
Tekst preformatowany
</pre>
Tekst preformatowany
Pierwsza spacja w linii
 daje efekt podobny do <pre>

Pierwsza spacja w linii

daje efekt podobny do <pre>
Pojedyncze przejście do
nowej linii nic nie robi.
Ale 

pusta linijka

rozpoczyna nowy akapit.

Pojedyncze przejście do nowej linii nic nie robi. Ale

pusta linijka

rozpoczyna nowy akapit.

Można <br /> wymusić przejście 
do nowej linii <br /><br /> kilkukrotnie.
Można
wymusić przejście do nowej linii

kilkukrotnie.
Indeks<sup>górny</sup>
Indeks<sub>dolny</sub>
Indeksgórny

Indeksdolny

tabela

{| class="wikitable"
|-
! Pierwsza kolumna tabeli
! Druga kolumna tabeli
! Trzecia kolumna tabeli
|-
| Tu coś wpiszemy
| i tu coś
| i tu jeszcze coś
|-
| 1
| 2
| 3
|}
 

{| oznacza początek tabeli
|- oznacza nowy wiersz
! oznacza opis kolumny
| oznacza nową kolumnę
|} - oznacza koniec tabeli

tabela

Pierwsza kolumna tabeli Druga kolumna tabeli Trzecia kolumna tabeli
Tu coś wpiszemy i tu coś i tu jeszcze coś
1 2 3

Wyłączenie przetwarzania wiki-kodu:

<nowiki>
[[Linki]], {{szablony}} <br /> i inne specjalne znaki
</nowiki>

Tekst pomiędzy tagami <nowiki> zostanie wyświetlony bez przetwarzania: [[Linki]], {{szablony}} <br />i inne specjalne znaki

Dodajemy grafiki

Bardzo ważną opcją na Internetowej Encyklopedii Szczecina jest możliwość (i zarazem łatwość) dodawania wszelkich grafik i obrazków do artykułów. Dodanie grafiki jest bardzo podobne do dodania zwykłego linku wewnętrznego, czyli używa się podwójnych nawiasów kwadratowych. Jest jednak jeden warunek - grafikę można dodać do tekstu tylko jeśli grafika jest już "załadowana" do Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Dodajemy grafikę do artykułu

Musimy więc najpierw wiedzieć, gdzie znajduje się już istniejąca grafika. Najłatwiej jest skorzystać z artykułu, w którym dana grafika już się pojawiła. Wówczas kopiujemy tylko nazwę pliku i możemy taką grafikę wyświetlić w dowolnym innym artykule.

Przykładowo, jeśli wiemy, że na Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się następujący obrazek, o nazwie pliku „Przykład.jpg” to możemy go umieścić w dowolnym artykule przez wstawienie w żądanym miejscu takiego ciągu znaków:

[[Plik:Przykład.jpg]]

Co skutkuje wyświetleniem:

Przykład.jpg

Można oczywiście zmienić rozmiar grafiki jeśli jest za duża (zazwyczaj nie stosuje się wyświetlania rozmiarów większych niż 400px):

[[Plik:Przykład.jpg|100px]]

Przykład.jpg

Zalecanym jest, aby grafika znajdowała się po prawej (right) części ekranu (można też umieścić ją po lewej=left i w środku=center):

[[Plik:Przykład.jpg|100px|right]]
Przykład.jpg

Aby dodać opis do grafiki należy użyć następującej składni:

[[Plik:Przykład.jpg|100px|right|thumb|Przykładowy opis obrazka]]
Przykładowy opis obrazka

Użycie opcji „thumb” (co wywodzi się z języka angielskiego thumbnail - miniatura), spowoduje, że tekst będzie „otaczał” grafikę, podczas gdy w konfiguracji bez „thumb” tekst pojawi się dopiero pod grafiką. W większości przypadków grafiki umieszcza się właśnie z opcją „thumb", ponieważ pozwala to na lepsze wykorzystanie miejsca w artykułach.

Pominięcie podania innych opcji poza „thumb” spowoduje wyświetlenie obrazka w „standardowym” rozmiarze 180 pikseli szerokości umieszczonego po prawej stronie, co jest zalecanym użyciem:

[[Grafika:Przykład.jpg|thumb|Tylko w opcji „thumb"]]


Tylko w opcji „thumb"


Galerie

Możliwe również jest (ale tylko tam gdzie to niezbędne), tworzenie galerii. Wpis:

<gallery>
Plik:Widok_z_katedry1.JPG|Widok 1
Plik:Widok_z_katedry2.JPG|Widok 2
Plik:Widok_z_katedry3.JPG|Widok 3
</gallery>

da efekt w postaci:

Uwaga – nie należy poszczególnych grafik umieszczać w znacznikach [[]].

Nie wszystkie grafiki dobrze się prezentują w tego typu galeriach. Raczej powinno się umieszczać w nich te, których wymiary są przystające do wymiarów samego okna galerii. również w przypadku galerii nie należy dawać zbyt rozbudowanych opisów. W niektórych przypadkach będzie to dawało niezbyt dobry efekt.

Użycie grafiki z innego źródła

Grafiki i materiały z innych źródeł mogą być używane gdy są udostępnione na wolnej licencji, która pozwala na komercyjne wykorzystywanie i dowolne tworzenie prac pochodnych lub gdy są udostępnione jako domena publiczna (np. przed datą śmierci autora) zgodnie z zasadami przesyłania plików obowiązującymi w Internetowej Encyklopedii Szczecina. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z Redakcją.

Zmiana nazwy artykułu

Na Internetowej Encyklopedii Szczecina nie ma możliwości zmiany nazwy raz utworzonej strony. Jeśli taka potrzeba zajdzie, to trzeba po prostu utworzyć nową stronę, przenieść całą zawartość, po czym usunąć starą. Dla dowolnej strony można to jednak wykonać automatycznie. Wystarczy otworzyć taką stronę, po czym kliknąć w link przenieś dostępny na górze (zakładka z trójkątem).

Zabezpieczanie stron przed zmianami

Niektóre artykuły są bardziej popularne niż inne lub też są chętniej niszczone przez wandali. Takim przykładem jest strona główna Internetowej Encyklopedii Szczecina. Dlatego też Administratorzy mają prawo do zabezpieczania pewnych stron. Obecnie istnieją cztery główne poziomy zabezpieczeń.

Pierwszym poziomem zabezpieczenia są tzw.

1. Strony przejrzane

Strony przejrzane jest to zabezpieczenie włączone na stałe dla wszystkich artykułów encyklopedycznych (ale nie innych, np. dyskusjach lub stronach użytkownika). Nowo utworzony artykuł musi zostać „przejrzany” przez Redaktora. Przejrzenie polega na przeczytaniu tekstu i upewnieniu się, że nie zawiera on oczywistych błędów gramatycznych, technicznych i czy nie zawiera wulgaryzmów. Tekst taki może zawierać błędy merytoryczne, bo przeglądający niekoniecznie będzie ekspertem z danej dziedziny. Wyświetlana jest wówczas zawsze ostatnia wersja przejrzana. Jeśli brak jest wersji przejrzanej, to wyświetlana jest całość tekstu i wszelkie nowe zmiany są widoczne w ostatecznym tekście.

Jeśli natomiast istnieje wersja przejrzana, to tylko taka zostanie wyświetlona. Zmiany wprowadzone przez użytkowników zostaną zapisane, ale nie będą wyświetlane. Nastąpi to dopiero po zatwierdzeniu ich przez Redaktora. Ma to miejsce dla każdej zmiany - nawet dodaniu jednego przecinka. Tym samym automatycznie unika się wandalizmów i głupich wpisów, bez ograniczania możliwości edytowania. Poza tym, istnieją następujące „ręczne” poziomy zabezpieczeń:

2. Strony bez zabezpieczeń: każdy może edytować daną stronę. Taki status (w połączeniu z mechanizmem stron przejrzanych) mają domyślnie wszystkie nowo utworzone hasła.
3. Strony całkowicie zabezpieczone: tylko administratorzy i redaktorzy mogą edytować

Niezależnie od poziomu zabezpieczenia każdy użytkownik może kliknąć w link Tekst źródłowy - otworzy się wówczas okno edycji i można skopiować jego zawartość, ale nie można zapisać żadnych zmian w przypadku stron zabezpieczonych.

Usuwanie artykułów

Artykuły mogą być usuwane tylko przez administratorów. Jeśli jednak nie-administrator zauważy jakiś artykuł do usunięcia,należy skontaktować się z Redakcją.

Prośba o pomoc

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w jakimkolwiek temacie związanym z Internetową Encyklopedią Szczecina - najlepiej skontaktować się z Redakcją.

Zobacz też

Wikipedia.jpg
Ta strona stanowi kompiliację treści z Wikipedii.. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Wikipedia:Poradnik_autora_Wikipedii. Lista autorów jest dostępna w historii strony.