Prezydenci Szczecina

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Prezydenci Szczecina (Włodarze Szczecina) - burmistrzowie, zarządcy komisaryczni, przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, prezydenci Szczecina na przestrzeni lat.


Historia

Od nadania praw miejskich Szczecinowi w 1243, władzę w mieście sprawował sołtys. W 1319 urząd sołtysa przekształcono w urząd wójta. W 1345 urząd wójta zastąpiono urzędem burmistrza, wybieranego dożywotnio przez Radę Miejską. Początkowo było dwóch burmistrzów, od XV w. wybierano ich trzech.

Od 1723 Rada Miejska wybierała nadburmistrza i dwóch burmistrzów pomocniczych. Po reformie w 1808 wybierano burmistrza i nadburmistrza. W 1934 urząd burmistrza został zniesiony, zaś cała władza przeszła w ręce mianowanego na 14 lat nadburmistrza.

Po przyłączeniu miasta do Polski wprowadzono urząd prezydenta miasta. W latach 1950-1973 władzę w mieście sprawowała Miejska Rada Narodowa. W 1973 przywrócono urząd prezydenta miasta.

Sołtysi Szczecina

Wójtowie Szczecina

Burmistrzowie Szczecina

Nadburmistrzowie Szczecina

Wojskowy komendant miasta

Prezydent Szczecina

Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej

Prezydenci Szczecina200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego